طراح داخلی کیست و حیطه کاری او چگونه است؟

طراح داخلی کیست؟

طراح داخلی کسی است که برای ایجاد فضاهایی دارای ویژگی های زیبایی شناسانه با کارفرما کار می کند.کارفرمایان شامل طیف گسترده ای از صاحبان خانه تا شرکت های بزرگ می باشند.فضاهایی که طراحان داخلی ایجاد می کنند بسیار متنوع هستند و از محیط های داخلی و خارجی ساده تا لابی هتل ها تا عمارت های لوکس اشرافی را در بر می گیرد.مساحت و ابعاد فضا به هیچ عنوان مهم نیست بلکه یک طراح داخلی می کوشد تا فضایی ایجاد کند که در حالی که زیباست کاربردی هم می باشد.فضاها باید امنیت کامل را تامین کنند و البته پاسخگوی نیاز کارفرما نیز باشند.یک طراح داخلی اساسا پیمانکاری مستقل است.در برخی موارد طراح برای یک شرکت بزرگتر کار می کند.در هر صورت طراح باید به قدری برتری داشته باشد که در حیطه کاری خود دارای سابقه مثبتی باشد تا بتواند کار خود را تضمین کند.

طراح داخلی

طراح داخلی چه می کند؟

یک طراح داخلی فضاهای داخلی را طراحی می کند که نیازهای زیبایی شناسانه،ایمنی و عملکرد مورد نظر کارفرما را برآورده کند.به واسطه محل قرارگیری مبلمان،پالت های رنگی،دکوراسیون و دکورهای کاربردی،طراحان داخلی می توانند فضاهای گوناگونی شامل اتاق های نشیمن که هم زیبا هستند و هم عملکردگرا،تا دفاتر کاری که مردم با کمال میل و اشتیاق می خواهند در آن کار کنند، را طراحی کنند.عناصری از قبیل کارهای هنری،نورپردازی،کارکرد پنجره و کفپوش ها باید با یکدیگر هماهنگ باشند و در کلیت طرح، نیازهای کارفرما را بر آورده سازند.

زمینه های مختلفی هستند که طراحان داخلی می توانند در آن ها متخصص باشند.

طراحی شرکت

طراحان شرکت ترکیبی از فضای کاربردی و حرفه ای خلق می کنند،و تلاش می کنند که عناصری از برند آن شرکت را در طراحی های خود بگنجانند.آن ها حیطه کاری گسترده ای دارند،از طراحی دفاتر بسیار کوچک،استارت آپ ها تا ساختمان شرکت های بزرگ و بین المللی.صرف نظر از ابعاد و وسعت پروژه تمرکز اصلی آنها بر ایجاد فضایی کارآمد و عملکردی است.

طراحان شرکت همچنین تلاش می کنند فضا و محیط های کاری خلق کنند که سلامتی و نشاط کارمندانی که بیشتر طول روز را در آن می گذرانند،تامین کنند.محل قرارگیری کامپیوترها،میزهای کامپیوتر و صندلی ها اغلب مورد توجه قرار می گیرند چرا که بسیاری از افراد از این وسایل برای طولانی مدت استفاده می کنند. در صورتی که محصولات مناسبی تهیه نشود یا حتی در حالت تنظیم و در جای درست قرار داده نشوند،افراد ممکن است دچار خستگی،استرس و حتی آسیب های جدی و دراز مدت شوند.طراحان عموما نوع فعالیتی که در آن فضا انجام می شود،خواسته های کارفرما،وسایلی که باید در آن محل قرار گرفته شود (از لحاظ سایز،شکل و میزان کاربردی بودن آن برای هدف مورد نظر) را مورد توجه قرار داده و سپس فضا را بر اساس آن معیارها طراحی می کنند.

طراحی-شرکت

طراحی بهداشت و درمان

طراحان بهداشت و درمان ،مطب های پزشکان،مطب های دندان پزشکی،بیمارستان ها،مراکز درمانی،کلینیک ها و مراکز مراقبت از بیماران را طراحی و نوسازی می کنند.این طراحان در طراحی بر اساس تحقیقات و شواهد،متخصص هستند.این نوع طراحی برای اولین بار به عنوان “تلاشی برای تصمیم گیری و برنامه ریزی بر اساس نتیجه تحقیقات موجود “تعریف شد و اینکه طراحی که بر مبنای نتیجه تحقیقات عمل می کند با همکاری یک کارفرمای آگاه می تواند بهترین عملکرد را بر اساس اطلاعات موجود و ارزیابی ها داشته باشد.

طراح با در اختیار داشتن داده ها و اطلاعاتی که پیش رو دارد می تواند مثبت عمل کند و فضاهایی مناسب برای استقبال از بیمار ،پرسنل و سایر افراد مرتبط را طراحی کند.

طراحی-بهداشت -درمان

طراحی حمام و آشپزخانه

طراحان آشپزخانه و حمام در مورد همه جنبه های خلق،بازسازی یا به روز رسانی فضای آشپزخانه و سرویس بهداشتی با کارفرما گفتگو می کنند.آن ها اطلاعات تخصصی راجع به کابینت ها،شیرآلات،لوله کشی،مصالح ساختمانی و مسائل مربوط به تاسیسات الکتریکی برای این چنین فضاهای خاصی دارند.

در مورد سبک،رنگ،بافت و الگوی چیدمان فضا به طور مفصل با کارفرما صحبت می شود و سپس بر اساس نتایج ،طرح پیشنهادی به صورت اسکیس (طرح های دست آزاد ) یا به صورت نرم افزاری

((3D-Max  به مشتری ارائه شده و تصمیمات نهایی گرفته می شود.زمانی که یک پروژه شروع می شود،این وظیفه طراح است که تمامی هزینه ها را با بودجه کارفرما تنظیم کند.

طراحی-حمام -آشپزخانه

طراحی پایدار

طراحان پایدار معمولا دارای مدرک در زمینه تصدی طراحی انرژی و محیط زیست از سازمان (LEED) ایالات متحده آمریکا می باشند.این مدرک به کارفرمایان نشان می دهد طراح در زمینه طراحی ساختمان و سایر فضاها با رویکردهای پایدار متخصص است.

تمرکز اصلی یک طراح پایدار بر استفاده از محصولاتی با اثرات مخرب زیست محیطی کمتر،کاهش مصرف انرژی و ضایعات،بهبود کیفیت هوای فضاهای داخلی،صرفه جویی هرچه بیشتر در مصرف آب و نهایتا استفاده کارآمد از فضا می باشد.هدف اصلی در پروژه هایی با رویکرد طراحی پایدار،ایجاد تعادل در زیبایی شناسی و عملکرد فضا با انتخاب بهترین گزینه ها برای کاهش اثرات زیست محیطی است.

طراحی جهانی

طراحان جهانی،فضاها و محیط های موجود را برای دسترسی بیشتر نوسازی می کنند.اصطلاح طراحی جهانی توسط معمار Ronald Mac ابداع شد تا مفهوم طراحی کلیه محصولات و محیط های ساخته شده با هدف خلق زیبایی و امکان استفاده توسط همه افراد جامعه،بدون در نظر گرفتن فاکتور سن،توانایی یا وضعیت آن ها در زندگی شان را به دنیا معرفی کند.

Selwyn Goldsmith نویسنده کتاب طراحی برای معلولین در سال 1963 با مفهوم دسترسی آزاد برای افراد معلول،این اصل فراموش شده را یادآوری کرد و هم اکنون این مسئله به صورت یک اصل استاندارد برای ساخت فضاها در آمده است.

این طراحی ها عموما برای ایجاد فضایی کاربردی است برای افراد سالخورده یا افرادی که دارای نیازهای ویژه می باشند.ورودی های بدون پله یا اتوبوس هایی که دارای سطوح متحرکی برای سوار شدن افراد ناتوان دارند(این سطوح در ورودی اتوبوس قرار داشته و  با یک دکمه به زمین نزدیک شده و هم تراز آن می شوند) یا مجهز به رمپ هایی هستند که کار را برای این افراد بسیار راحت می کند.

این طرح ها نه تنها برای افراد سالخورده یا کم توان بلکه برای افراد دیگر جامعه مثل کسانی که کالسکه کودک با خود همراه دارند مناسب می باشد.

وظایف و مسئولیت های یک طراح داخلی شامل موارد زیر است:

-تبلیغات برای پروژه های جدید

-مناقصه برای پروژه های جدید

-مذاکره با کارفرما برای مشخص کردن اهداف پروژه

-تجسم نحوه استفاده از فضاها

-اسکیس طرح های اولیه

-انتخاب مواد،مصالح و مبلمان

-سفارش دادن مصالح و مبلمان

-تنظیم جدول زمانی پروژه

-تخمین و برآورد هزینه های پروژه

-نظارت بر مراحل ساخت و نصب پروژه

-هماهنگی با پیمانکاران در مورد برنامه ها و مشخصات پروژه

-هماهنگی با برقکار،نقاش،لوله کش و سایر متخصصان ساختمانی

-حصول اطمینان از رضایت کارفرما پس از اتمام پروژه

طراح-داخلی

آیا شما یک طراح داخلی مناسب هستید؟

طراحان داخلی شخصیت های متمایزی دارند.آنها تمایل زیادی به مسائل هنری دارند،یعنی آن ها خلاقند،حساس اند،بیان خوبی دارند،معنا گرا هستند و در نهایت دید بصری قوی دارند.آنها ساختارشکن،اصل،ایده پرداز و مبتکر هستند.برخی از آن ها دارای شخصیت های بی نظیری هستند به این معنا که ماجراجو،بلندپرواز،مبدع،برون گرا،پر انرژی،مشتاق،بی پروا و خوش بین هستند.

طراح-داخلی

محل کار یک طراح داخلی چگونه است؟

طراحان داخلی باید ساعت کاری انعطاف پذیر و محیط کاری متنوعی داشته باشند.آن ها عموما برنامه کاری خود را با نیازهای کارفرمای خود تنظیم می کنند و اصولا برای صحبت و مذاکره راجع به پروژه مورد نظر به محل کار یا خانه کارفرمای خود می روند.پس از چند جلسه مشاوره های اولیه و اخذ تصمیمات استراتژیک طراح باید به محیط جدیدی مثل فروشگاه های دکوراسیون داخلی،مبلمان و لوازم مورد نیاز برای طرح خود برود.

اکثر طراحان داخلی دفتر کار مخصوص خود دارند یا اجاره می کنند ،که دارای اتاقی برای برگزاری جلسات با کارفرمایان و تیم طراحی،اتاقی برای پذیرایی،دفتر طراحی و سایر فضاهای لازم می باشد.برای یک طراح داخلی مستقل ضروری نیست که چنین دفتر کاری داشته باشد اما برای ارائه خدمات حرفه ای داشتن چنین امکاناتی مهم است.داشتن چنین تصویر مثبتی به موفقیت و توسعه کاری کمک زیادی می کند.

طراح-داخلی

 

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*