کاغذ دیواری و انواع آن

کاغذ دیواری

برای تغییر و زیباسازی هر مکانی،دیوارها به علت سطح پوشش بالایی که دارند،تاثیرات زیادی بر فضا می گذارند.یکی از انواع دیوارپوش ها کاغذ دیواری است.کاغذ دیواری قبل از قرن 18 میلادی برای پوشش دیوارها به عنوان یک عنصر دکوراسیون در فضاهای داخلی مورد استفاده قرار گرفت.کاغذ دیواری مخصوصا در دوره رنسانس به عنوان گزینه ای مقرون به صرفه جایگزین پرده های مجلل در طبقه مرفه جامعه شد چرا که فضا را از گرما دور نگه می داشت و به اتاق ها رنگ می بخشید.

کاغذ دیواری های اولیه نقاشی هایی از صحنه های وقایع و رویدادهای مختلف را نشان می داد اما بعدا الگوهای طرح دار جای آن ها را گرفت.بزرگترین تولید کننده کاغذ دیواری ها انگلستان و فرانسه بودند.اما کشور چین از قرن 17 میلادی شروع به تولید کاغذ دیواری هایی با کیفیت بالا کرد.این کاغذ دیواری ها دست ساز و گران قیمت بودند و به همین علت تنها در کاخ ها از آنها استفاده می شد.

با آغاز قرن 20 میلادی کاغذ دیواری های طرح داربه عنوان مصالح عمده ی دیوار پوش شناخته شد.در نیمه این قرن کاغذ دیواری های نقاشی شده محبوبیت خود را از دست دادند.اما امروزه کاغذ دیواری ها با گذشته بسیار متفاوت هستند.تولید کنندگان کاغذ دیواری امروزه ویژگی های قابل توجهی به آن ها اضافه کرده اند.به عنوان مثال کاغذ دیواری هایی که مانع عبور امواج Wi-Fi می شوند،یا کاغذ دیواری هایی که مانع از ریزش دیوار در هنگام زلزله می شوند(اصطلاحا ضد زلزله هستند)،یا کاغذ دیواری هایی که با هدف ایجاد روشنایی با LEDها ترکیب می شوند.

کاغذ دیواری ها معمولا به صورت رولی فروخته می شوند.کاغذ دیواری های آمریکایی با ابعاد عرض 69 سانتیمتر و طول 8.2 متر عرضه می شوند،در حالی که استاندارد اروپایی آن عرض 54 سانتیمتر و طول 10 متر می باشد.کاغذ دیواری ها به وسیله چسب مخصوص به صورت عمودی بر روی سطوح مورد نظر چسبانده می شوند.بعضی از کاغذ دیواری ها فقط به عنوان “کاغذ آستر” برای پوشش سطوح ناهموار و نواقص جزئی دیوار استفاده می شوند.

سوالی که ممکن است اکنون ذهن شما را به خود مشغول کند این است که با وجود تنوع بسیار زیاد دیوارپوش ها چرا در طراحی داخلی کاغذ دیواری ها چنین مورد استفاده قرار می گیرند؟

کاغذ دیواری ممکن است هزینه بالاتری نسبت رنگ آمیزی دیوار داشته باشد اما برخی از آنها کاملا مقرون به صرفه هستند.

اکنون می خواهیم بدانیم چرا باید برای پوشش دیوار،کاغذ دیواری را انتخاب کنیم؟

-کاغذ دیواری ها دارای تنوع بی نهایتی از طرح،رنگ و بافت های گوناگون می باشد که پاسخگوی هر سلیقه و کاربردی می باشد.چرا که کاغذ دیواری ها به روش های مختلفی مانند چاپ مسطح،سیلک ابریشم،کلیشه ای و دورانی تولید می شوند.

-نصب کاغذ دیواری بسیار ساده و ارزان قیمت است.چرا که راه های مختلفی برای نصب کاغذ دیواری وجود دارد،مانند:چسب کاری دیوار،چسب کاری کاغذ یا استفاده از کاغذ دیواری هایی که خود دارای چسب هستند و کافی است پوسته ی پشت آن را جدا کنید و سپس کاغذ دیواری را به دیوار بچسبانید.اگرچه اگر شما در زمینه کارهای فنی اندکی مهارت داشته باشید می توانید با اندازه گیری دقیق و با به خرج دادن کمی دقت و حوصله کاغذ دیواری ها را بر روی دیوار بچسبانید.فقط کافی است که فضای مورد نظر را اندازه گیری کرده و به تعداد کافی رول های کاغذ دیواری را خریداری کنید.سپس چسب مخصوص کاغذ دیواری را از فروشگاه های دکوراسیون داخلی یا فروشگاه های مصالح ساختمانی تهیه کنید.دقت داشته باشید که طرح های روی کاغذ دیواری باید با کنار هم قرار گرفتن قطعات بریده شده یکدیگر را تکمیل کنند و هنگام چسباندن کاغذ ها هوا زیر آنها نماند.در غیر این صورت می توانید از یک نصاب ماهر بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد.دستمزد کار معمولا به صورت متری حساب می شود البته اگردیوار زیر سازی و اصطلاحا بتونه کاری زیادی نیاز داشته باشد هزینه آن جداگانه دریافت می شود.

-کاغذ دیواری و مخصوصا کاغذ دیواری پشت چسب دار،به راحتی از دیوار جدا می شوند.

-بعضی از انواع کاغذ دیواری حتی تا 15 سال ماندگاری دارند.

-بسیاری از کاغذ دیواری ها قابل شستشو هستند.

-برخی ازانواع کاغذ دیواری به علت دوام بالا و همچنین نگهداری آسانتر می توانند در فضاهای شلوغ و پر رفت و آمد استفاده شوند.

-کاغذ دیواری همچنین برای شخصی سازی فضاهای موقتی همچون خانه های اجاره یا خوابگاه ها بسیار مناسب هستند چرا که بسیار آسان نصب شده و آسان هم از دیوار جدا می شوند.

-با اندکی زیرسازی می توان نواقص و ناهمواری های دیوار را پوشاند.

-کاغذ دیواری را می توان دوستدار محیط زیست دانست ، زیرا می توان آن را کاملاً از مواد طبیعی تهیه کرد و چسب های آن حاوی مواد شیمیایی مضر نیستند.

اکنون می خواهیم بدانیم که چرا کاغذ دیواری را به عنوان دیوارپوش انتخاب نکنیم؟

-بسیار گرانتر از رنگ آمیزی می باشد.

-نگهداری و جدا کردن کاغذ دیواری های کاغذی و قدیمی دشوار می باشد.

-لبه های کاغذ دیواری مخصوصا در آب و هوای مرطوب ممکن است به راحتی جدا شوند و نیاز به چسباندن مجدد داشته باشند.

-الگوهای روی کاغذ دیواری می بایست در هنگام نصب با هم کاملا هماهنگ باشند و طرح یکدیگر را تکمیل کنند و این نیاز به دقت و مهارت بالایی دارد.

-کاغذ دیواری را بر روی دیوارهای بتنی خام و دیوار های بافت دار نمی توان چسباند.

-رنگ های کاغذ دیواری تحت تاثیر نور و سایه می باشند.ممکن است بخش هایی از کاغذ دیواری که روزانه در معرض نور خورشید قرار دارند از بین بروند یا اصطلاحا بسوزند.

-برخی از انواع کاغذ دیواری های نامرغوب ممکن است بیشتر از 5 سال دوام نداشته باشند.

در نهایت کاغذ دیواری ها با طرح ها و رنگ های گوناگون و هزینه خرید و نصب مناسب در کوتاه ترین زمان تغییراتی اساسی در دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر شما ایجاد کند.

در مورد انتخاب کاغذ دیواری بهترین پیشنهاد آن است که با مهندس معمار طراح دکوراسیون داخلی خود مشورت کنید اما اگر خودتان می خواهید کاغذ دیواری مورد نیاز را انتخاب کنید بهتر است که با انواع کاغذ دیواری از لحاظ جنس آشنا شوید:

کاغذ دیواری کاغذی

کاغذ دیواری کاغذی ازجنس کاغذ یا فایبرگلاس است،ضخامت کمی دارد و بسیار نازک می باشد به همین علت با استفاده از چسب مخصوص چسبانده می شود.این نوع کاغذ دیواری برای پنهان کردن نواقص دیوار و به حداقل رساندن تعمیرات مناسب است و می تواند به عنوان پایه ای برای سایر کاغذ دیواری های ظریف و حساس باشد.این نوع کاغذ دیواری را می توان به تنهایی هم استفاده کرد و حتی آن را رنگ کرد.

به عنوان مزیت استفاده از این نوع کاغذ دیورای می توان به این نکته اشاره کرد که ارزان تر از سایر کاغذ دیواری ها می باشد.و همچنین از معایب آن می توان به غیر قابل شستشو بودن و دوام بین 1 تا 2 سال آن اشاره کرد.به سادگی پاره می شود.نصب آن دشوار بوده و مهارت بالایی می خواهد،بنابراین احتمالا هزینه نصب آن بالاتر از سایر کاغذ دیواری ها می باشد.مثلا ممکن است در هنگام نصب در بخش هایی که دیوار دارای زاویه می شود کاغذ دیواری دچار پارگی شود.

با توجه به بررسی مزایا و معایب کاغذ دیواری کاغذی،این جنس برای اتاق کودک مناسب نیست.همچنین در هنگام جا به جایی مبلمان و وسایل دیگر باید نهایت دقت را به عمل آورد تا لبه ی آنها با دیوار برخورد نداشته باشند و باعث خراش و پارگی کاغذ دیواری نشود.

کاغذ دیواری های چاپ شده

کاغذ دیواری های چاپ شده عموما در رنگ ها و الگوهای متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.کاغذ دیواری چاپ شده توسط دستگاه های دیجیتالی معمولا ارزانتر از کاغذ دیواری نقاشی شده با دست است و می تواند به صورت انبوه تولید شود،اما ممکن است به راحتی پاره شود و مقاومت بالایی ندارد.همچنین جوهر چاپ بر پایه آب است بنابراین بهتر است در فضاهای مرطوب مثل آشپزخانه و حمام استفاده نشود.

کاغذ دیواری PVC با روکش وینیل

کاغذ دیواری PVC با روکش وینیل کیفیت بسیار بالایی دارد.در واقع روکش وینیل به شکل لایه نازک غیر قابل رویتی بر روی کاغذ دیواری چسبانده می شود یا به صورت اسپری بر روی کاغذ دیواری پاشیده می شود که همین باعث دوام و کیفیت بالای محصول می شود.

روکش وینیل به صورت یک لایه خیلی نازک که قابل رویت نیست به روی کاغذ دیواری چسبیده است و یا به صورت اسپری به روی کاغذ دیواری پاشیده می شود،روکش وینیل بر روی تمامی کاغذ دیواری های با کیفیت قرار دارد و خصوصیاتی مانند قابل شستشو بودن کاغذ دیواری ،وزن بالاتر،ضد لک بودن توسط روکش وینیل به کاغذ دیواری اضافه می شود.

کاغذ دیواری فویلی

یک ورق فلزی صیغلی و براق به عنوان پایه برای این نوع کاغذ دیواری استفاده می شود تا به فضای داخلی جلوه فلزی براقی ببخشد.کاغذ دیواری فویلی به علت بازتاب نور بالایی که دارد،نواقص دیوار را برجسته می کند،بنابراین ابتدا دیوار باید تعمیر شود یا با استفاده از کاغذ دیواری دیگری به عنوان آستر پوشانده شود.

کاغذ دیواری مخملی

کاغذ دیواری های مخملی دارای بافت سه بعدی هستند،که از الیاف مخمل مانندی درست شده و بر روی پایه ای از کاغذ قرار داده می شوند.کاغذ دیواری مخملی از گران قیمت ترین انواع کاغذ دیواری است با این حال نگهداری از آن بسیار دشوار است.بافت مخملی آن احساس لوکس بودن را منتقل می کند،اما قابل شستشو نیست و به سختی از دیوار جدا می شود.کاغذ دیواری مخملی برای فضاهایی که رفت و آمد در آن ها کمتر است مانند اتاق مستر یا اتاق مهمان مناسب است.

کاغذ دیواری بامبو

این نوع کاغذ دیواری از الیاف بامبو طبیعی به صورت دست ساز ساخته شده و بر روی کاغذ چسبانده می شود.کاغذ دیواری بامبو،سازگار با محیط زیست است و رنگ آن به علت طبیعی بودن از رولی به رول دیگر متفاوت است.نصب کاغذ دیواری بامبو به مهارت بالایی احتیاج دارد زیرا چسب ها به راحتی می توانند ظاهر آن را خراب کنند و البته قابل شستشو نیز نیستند.

انواع کاغذ دیواری

 

 

 

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*