گیاهان خانگی بالارونده climbing houseplants

گیاهان خانگی بالارونده climbing houseplants

زیستگاه بسیاری از گیاهان بالارونده جنگل های بارانی حاره ای است.در آنجا اینگونه گیاهان برای رسیدن به نور از تنه و شاخه درخت ها بالا می روند،گیاهان بالارونده پهن برگ به فضای فراوانی نیاز دارند،اما گونه های کوچکتر برای گوشه یا طاقچه های خانه ایده آل اند.گیاهان بالارونده را باید بر قاب یا میله ای با پوشش خزه پرورش داد و مرتب آن ها را هرس کرد.برای آنمه بتوانید از گیاهان بالارونده در طراحی داخلی استفاده کنید بهتر است که با مشخصات آنها آشنا شوید.

گل کاغذی Paper Flower-Bougainvillea

این گیاه محبوب باغ های حاره ای برگ های بسیار زیبای ارغوانی و نازک دارد.در نیمه زمستان،ساقه های سال پیشین آن باید هرس گردند.

نگهداری:این گیاه به محیطی روشن و آفتابی با رطوبت متوسط و دمایی معتدل نیاز دارد.هر دو هفته یک بار باید با کود گیاهان خانگی کوددهی شود و در صورت خشک بودن خاک گلدان آبیاری گردد.

پهنا و ارتفاع:2 متر

پاپیتال سفید Devils Ivy-Epipremnum aureum

این گیاه بالارونده برگ های سفید مرمری و دمبرگ های سفید دارد.برگ های چشم نواز آن،به خصوص هنگامی که میله خزه اندود را می پوشانند،آن را از سایر گیاهان خانگی متمایز می سازند.

نگهداری:این گیاه به محیطی روشن اما دور از تابش مستقیم آفتاب با دمای معتدل یا گرم و رطوبت متوسط به بالا نیاز دارد.هر دوهفته یک بار باید کوددهی شود،اما در زمستان هر دو ماه یک بار کافی است.آبیاری نیز در صورت خشک بودن خاک گلدان انجام می شود.

ارتفاع:3 متر

پهنا:1متر

گل ساعت Passion Flower-Passiflara

این گیاه مقاوم حتی آب و هوای خنک را نیز تحمل می کند و گل های خوش رنگی دارد.بهترین زمان برای هرس آن فصل بهار است و بعدها نیز می توان آن را مجددا پیوند زد.

نگهداری:این گیاه به محیطی روشن با رطوبت متوسط به بالا و دمایی گرم یا معتدل نیاز دارد.هر دو هفته یک بار باید با کود گیاهان خانگی گلدار کود دهی شود،ولی در فصل زمستان باید کود دهی آن قطع شود.آبیاری نیز باید به هنگام خشک بودن خاک گلدان صورت پذیرد،اما در زمستان آن را مرطوب نگه دارید.

ارتفاع و پهنا:3متر و بیشتر

برگ انجیریMonstera-Monstera Obliqua

برگ های مشبک این گیاه چهره ای پاره پاره به آن بخشیده است.ظاهر منحصر به فرد آن به تنهایی عاملی برای پرورش و نگهداری از آن در خانه است.

نگهداری:محیط نگهداری برگ انجیری باید محیطی روشن با دمایی معتدل یا گرم با رطوبت متوسط به بالا باشد.کود دهی باید هر دو هفته یک بار انجام شود،اما در زمستان باید در دو دوره 45 روزه انجام گردد.در صورت خشک شدن خاک باید آبیاری نمایید.

ارتفاع:3 متر و بیشتر

پهنا:1.2 متر

فیلودندرون Philodendron-Philodendron

جوانه ها و ساقه های برگ قرمز با برگ های بزرگی که هنگام نورستگی به رنگ زرد طلایی هستند،همگی آن را به گیاهی چشم نواز تبدیل کرده اند.این گیاه در جنگل بالا رونده درختی است،ولی می توان آن را بر روی پایه خزه پوش نیز پرورش داد.

نگهداری:این گیاه به محیطی روشن،دور از تابش مستقیم آفتاب و دمایی متوسط با رطوبت متوسط یا بالا نیاز دارد.هر دو هفته یک بار باید کود دهی شود که در زمستان،به یک بار در ماه کاهش می یابد.در صورت خشک بودن خاک گلدان باید آبیاری شود.

ارتفاع:3متر

پهنا:1متر

سیسوسGrape Ivy-Cissus rhombifolia

کاسبرگ های براق و دندانه ای سبز رنگ،تنه این پیچک تنومند را می پوشانند.این گیاه باید بر روی داربست یا نی پرورش داده شود.در نهایت،پارتیشن اتاق بسیار زیبایی خلق می کند.

نگهداری:این گیاه به محیطی روشن و دور از تابش مستقیم آفتاب،دمایی معتدل و رطوبت متوسط یا بالا نیاز دارد.هر دو هفته یک بار باید کود دهی شود که این مقدار،در زمستان به یک بار در ماه کاهش می یابد.در صورت خشک بودن خاک گلدان آبیاری شود.

ارتفاع:30 سانتی متر

پهنا:60 سانتی متر

سینگونیوم Goosefoot Planet-

برگ های بسیار زیبای این گیاه با رشد آن تغییر شکل می دهند.گاهی ساقه های بالارونده این گیاه را برای حفظ پرپشتی آن هرس می کنند.

نگهداری:این گیاه را باید در محیطی با روشنایی متوسط و هوایی گرم بارطوبت متوسط رو به بالا نگه داشت.هر دو هفته یک بار باید کود دهی شود،مگر در زمستان که این فاصله زمانی به یک ماه افزایش پیدا می کند.در صورت خشک بودن خاک گلدان باید آبیاری گردد.

ارتفاع: 2متر و بیشتر

پهنا:60 سانتی متر

پیر گیاه ابلق Wax Vine-senecio macroglossus

گل های تابستانی این گیاه با رنگ زرد خود از گونه های مشابه آفتابگردان است که با پیچیدن دور ساقه به سمت بالا رشد می کند.

نگهداری:این گیاه به محیطی روشن و آفتابی با رطوبت متوسط و دمایی معتدل نیاز دارد.هر دو هفته یک بار باید کود دهی شود و در صورت خشک بودن خاک گلدان آبیاری گردد.

ارتفاع:3متر

پهنا:1متر

سوسن سیاه چشم Black-eyed Susan-Thunbergia alata

این گیاه پیچنده در صورتی که به طور مرتب سرزنی شود فصول بهار تا پاییز گل های نارنجی رنگ با مرکزی به رنگ سیاه می دهد.این گونه را معمولا به صورت یکسانه نگهداری می کنند.

نگهداری:این گیاه به محیطی روشن و نورگیر نیاز دارد که هوای آن معتدل یا گرم باید و از رطوبت متوسط برخوردار باشد.دو هفته یک بار باید کود دهی شود و برای آبیاری بگذارید تا خاک آن خشک گردد.

ارتفاع:2متر

پهنا:30 سانتی متر

منبع:فصلنامه معماری داخلی-شماره 38

نظرات (1)

  • پاسخ ش بهرامی 2020/04/23

    سلام این گیاهان در ایران هم شرایط رشد دارن؟ وجود گیاهان در خانه از نظر علم فنگ شویی هم بسیار موثر هست و ممنونم که اهمیت دادین به این مسئله

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*