طراحی آشپزخانه

طراحی-آَشپزخانه

مراحل ساده در مورد برنامه ریزی برای طراحی آشپزخانه،از ایده پردازی تا اجرا را دنبال کنید:

انتخاب یک آشپزخانه جدید یکی از مهیج ترین قسمت های نوسازی یک خانه است.همچنین طراحی آشپزخانه می تواند گرانترین،پر استرس ترین و زمان برترین بخش پروژه نوسازی باشد.از انتخاب سبک مناسب طراحی،تا پیدا کردن طراح و موافقت در مورد طرح،همگی فرآیند پیچیده ای است.به هر حال شما وسوسه می شوید که به نمایشگاه طراحی داخلی رفته و طرح مورد علاقه خود را انتخاب نمایید،و البته این نکته بسیار مهمی است که وقت زیادی را صرف انتخاب آنچه که واقعا می خواهید،صرف کنید.

تقسیم کردن این فرآیند به مراحل کوچکتر و قابل کنترل تر می تواند شما را در برنامه ریزی طراحی آشپزخانه خود یاری کند.به این مراحل مثل یک سفر نگاه کنید و به هر مرحله زمان و توجه کافی را اختصاص دهید.

چه اولین بار باشد که با طراحی آشپزخانه رو به رو هستید چه دومین یا حتی سومین بار،شما به اندکی کمک نیاز دارید.

1-نیازهای خود را ارزیابی کنید

ابتدا،توضیح روشنی داشته باشید،بنابر این شما عناصری که سال ها از آن استفاده نکرده اید را جز فاکتورهای خود لیست نمی کنید.اکنون به آشپزخانه خود نگاهی بیاندازید و لیستی از تمام چیزهایی که دوست دارید و دوست ندارید تهیه کنید.این لیست می تواند شامل هر چیزی مثل انباری که چه اندازه ای و کجا باشد تا نوع وسایل مورد نیاز و رنگ کابینت ها،باشد.این کار به شما کمک می کند که بر حفظ و بهبود جنبه های خاص تمرکز داشته باشید.

به این نکته توجه کنید که فضایی که اکنون در اختیار دارید برای نیاز شما کافی است یا نیاز دارید که بازتر و گسترده تر شود؟

متداول ترین کار در نوسازی ساختمان مسکونی این است دیوار بین آشپزخانه و نهارخوری است،بنابر این اگر امکان گسترش فضا را دارید حتما آن را در برنامه های خود در نظر داشته باشید.

ممکن است پرسیدن چند سوال از خودتان به شما کمک زیادی کند؛شما چطور می خواهید از این فضا استفاده کنید؟

آیا شما می خواهید در آشپرخانه صرفا یک وعده غذایی آماده کنید یا میخواهید یک فضای چند منظوره داشته باشید که بتوانید با دوستان و خانواده خود در آن نهار و شام میل کنید؟برای چه کسی یا چه کسانی آشپزی می کنید؟چه نوع غذاهایی می پزید؟و چگونه آشپزی می کنید؟

2-به لوله کشی ها و گاز کشی ها فکر کنید

آیا از لوله کشی های موجود برای سینک و لباسشویی و … استفاده می کنید یا به لوله کشی جدید نیاز دارید؟اگر برای آشپزخانه جدید،جزیره ای که سینک و وسایل دیگری دارد در نظر دارید،لوله کشی و برق کشی ها می بایست قبل از نصب و اجرای کفپوش ها تعبیه شوند.در جایی کار کنید که اطمینان داشته باشید وسایل از بزرگ و کوچک در نقاطی که برای آن برنامه ریزی شده قرار می گیرند.

مثلا بهتر است که هرجایی که برای سینک در نظر گرفته اید،ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی را نیز در همان نزدیکی قرار دهید.

گرمایش از کف انتخاب مناسبی برای آشپزخانه است چرا که رادیاتورها فضای ارزشمند آشپزخانه را اشغال می کنند.و اگر سیستم گرمایش از کف را انتخاب کرده اید می بایست آن را قبل از اجرای کفپوش ها انجام دهید.

3-گزینه های نورپردازی را در نظر بگیرید

در هنگام طراحی نورپردازی آشپزخانه بهتر است که سیستمی کاملا انعطاف پذیر در نظر بگیرید تا بتوانید به طور مستقل بخش های آشپزخانه را به طور مستقل تنظیم نمایید.نورپردازی درجه دو در جاهایی مثل بالای محل پخت و پز و آماده سازی غذا می تواند موثر باشد.

بایدهای آشپزخانه خود را در نظر داشته باشید.آیا می خواهید میزهای براق،جزیره یا کمدهای زیادی برای انبار کردن داشته باشید؟یا بعضی وسایل خاص که فکر می کنید کار کردن و وقت گذراندن در آشپزخانه را برای شما آسان تر می کند؟

هرکسی مایل است که به روش خاص خود کار کند و مسلما لیست متفاوتی از اولویت ها برای خود دارد،بنابر این مهم است که در همان ابتدای کار،لیست نیازها و انتظارات خود را یادداشت کنید تا مطمعن شوید آشپزخانه شما متناسب با نیازهای خاص خانواده شما تنظیم شده است.

همچنین تهیه این لیست باعث می شود که هنگامی که با طراح داخلی خود مشورت می کنید زمان کمتری را صرف مذاکره کنید.

4-الهام بگیرید.

اینکه سبک و ظاهر آشپزخانه شما چگونه باشد،انتخابی کاملا شخصی است.شما می توانید با مطالعه مجله های مربوط به طراحی و معماری،یا با دیدن عکس های مربوط به طراحی آشپزخانه در با جستجو در اینترنت ایده های زیادی بگیرید.همچنین می توانید از چیزهای جالب توجهی که قبلا در جاهای مختلف دیده اید ایده بردارید و آن ها را یادداشت کنید.

هر چیز ساده ای مانند یک بشقاب زیبا،کاشی،مبلمان یا یک تکه پارچه می تواند یک نقطه شروع عالی برای انتخاب سبک یا رنگ مورد نظر شما باشد.در این مرحله نیازی نیست که راجع به هزینه ها نگران باشید،تنها به مواردی توجه کنید که به شما ایده می دهد و می توانید از آنها الهام بگیرید چرا که می توانید به زودی سبکی که نسبت به آن اشتیاق دارید را پیدا کنید.

طراحی-آَشپزخانه

5-با یک طراح آشپزخانه مشورت کنید

برای استفاده حداکثری از فضای آشپزخانه خود بهتر است که با یک طراح داخلی که در طراحی آشپزخانه متخصص است،مشورت کنید.تجربه و تخصص آن ها،راه حل ها و ایده هایی ساده و خلاقانه که ممکن است حتی به فکر شما خطور هم نکرده باشد را به شما ارائه می دهد.

طراحان آشپزخانه همچنین در مورد محصولات،وسایل و اتصالات اطلاعات به روز دارند و می توانند همه چیز را از طرف شما خریداری کنند.در نهایت آن ها به شما این اطمینان را می دهند که آشپزخانه جدیدتان بالاترین سطح عملکرد و کارایی را خواهند داشت.

پس از آنکه طراح از فضای شما بازدید کرد،در مورد هزینه های طراحی و نصب صحبت کنید و به توافق برسید.پس از آنکه طراحی کامل شد،اطمینان حاصل کنید که برای خرید و نصب کابینت بودجه کافی دارید.همه موارد را به دقت بپرسید و بررسی کنید مثلا اینکه شرکت از ابتدا تا انتهای پروژه را نظرات خواهد کرد یا خیر؟

هرگز بیش از 25% هزینه کل قرارداد را از قبل واریز نکنید و حتما برنامه زمانی کتبی راجع به سایر پرداخت ها درخواست نمایید.به هیچ عنوان قبل از تحویل کالاهای خود،کل هزینه را پرداخت ننمایید.

شرکت KBSA (انجمن متخصصان آشپزخانه،سرویس بهداشتی و اتاق خواب) این دستورالعمل ها را برای انتخاب شرکت طراحی و اجرای آشپزخانه ارائه می دهد:

-از شرکتی بازدید کنید که نمایشگاه محصولات خود را داشته باشید تا بتوانید از کیفیت محصولات و استانداردهای نصب و اجرا اطمینان حاصل کنید.

-یک نصاب با سابقه را انتخاب کنید و با مشتری های قبلی او صحبت کنید.  

-در مورد پرداخت کامل برای روند طراحی و اجرای آشپزخانه مراقب باشید.شما نباید بیش از 25% کل قرارداد را واریز نمایید،و اگر احیانا هزینه بیشتر از شما خواسته شد برنامه پرداخت کتبی را از آنها درخواست کنید.

-مطمعن شوید که لیست هزینه ها را به صورت کتبی،در مورد تمامی جنبه های کار از جمله اتصالات،کفپوش ها و هرگونه تغییرات ساختاری دیگر،که در مورد آن قبلا صحبت کرده و به توافق رسیده اید،داشته باشید.

-قبل از آنکه از طرف مقابل و شرایط کاملا آگاهی و اطمینان ندارید هرگز چیزی را امضا نکنید.کنسل کردن برخی از مفاد قرارداد هزینه های گزافی برای شما خواهد داشت.

طراحی-آَشپزخانه

6-بودجه خود را تنظیم کنید

همیشه در مورد بودجه خود صادق باشید تا طراح آشپزخانه شما بتواند به شما در تصمیم گیری کمک کند که کجا می توانید در هزینه های صرفه جویی کنید و در کدام قسمت ها می بایستی سرمایه گذاری بیشتری کنید،حتی اگر مبلغ زیادی برای هزینه کردن ندارید.به طور مثال قفسه بندی،نسبت به کمدهای بسته ارزان تر است.

وقتی با متریال ها و وسایل براق با کارکرد و عملکردهای بی شمار رو به رو می شوید خیلی آسان گیج شده و ترغیب می شوید که آنها را انتخاب کنید،پس تنها روی چیزهایی سرمایه گذاری کنید که واقعا از آنها استفاده می کنید.علاوه بر این،هزینه های نصب را فراموش نکنید.

در نهایت به یاد داشته باشید که بودجه شما حداقل 10% بیشتر از آنچه تخمین زده اید باشد چرا که ممکن است هزینه های اضافی غیر منتظره پیش بیاید.

اگر در مورد تقسیم بودجه خود به مشکل برخوردید که کجا باید هزینه کنید و کجا باید صرفه جویی کنید نکاتی را برای شما آورده ایم:

همیشه به دنبال بهترین میزکار برای آشپزخانه باشید،زیرا آنها یکی از سخت ترین عناصر موجود در هر آشپزخانه ای هستند.سرمایه گذاری بر روی گرانیت،کامپوزیت ها و سطوح سخت مناسب است زیرا که هم بادوام هستند و هم به آشپزخانه شما جلوه لوکسی می دهد.

در مرحله بعد،کابینت های شما باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند،نسبت به کابینت های ارزان و بی دوام وسوسه نشوید چرا که آنها عمر طولانی نخواهند داشت.حداقل ضخامت روکش کابینت باید 15 میلیمتر باشد.

در مورد هزینه انتخاب درب ها دقت کنید ما نمی توانیم روکش های چوبی گران قیمت را به شما پیشنهاد کنیم،پس چرا از روکش های لمینت یا PVC با همان ظاهر استفاده نکنید؟حتی روکش های،های گلاس هم انواع و قیمت های مختلفی دارد.در حالی که همه آنها تقریبا از لحاظ ظاهری یکسان به نظر می رسند یک آشپزخانه لوکس می تواند در این زمینه هزینه های قابل توجهی را داشته باشد.

برای خرید وسایل آشپزخانه هوشمندانه تصمیم بگیرید.برای خرید فر و اجاق گاز بهترین برند و مدل را انتخاب کنید،اما برای خرید ماشین لباسشویی می توانید کمتر هزینه کنید و به برندهای ارزان تر اکتفا کنید.همچنین شما می توانید از خرید دستگاه قهوه ساز چشم پوشی نمایید.اگر از لحاظ بودجه محدودیت دارید،برای موارد ضروری و مهم تر هزینه کنید.شما می توانید وسایل و لوازم جانبی لوکس و گران قیمت آشپزخانه را در سال های آتی خریداری و اضافه کنید.

7-به متخصصان رجوع کنید

تا این مرحله شما طراح آشپزخانه خود را پیدا کرده اید،سبک و سیاق آن را تعیین کرده اید و پرداخت ها را انجام داده اید.اکنون نوبت چیست؟شما باید تیمی برای نصب و اجرا پیدا کنید.

توجه داشته باشید که نحوه نصب و اجرا در آشپزخانه شما همه تفاوت ها را رقم می زند.یک نصاب بی تجربه و بد می تواند ظاهر آشپزخانه را افتضاح کند،در حالی که نصاب ماهر می تواند حتی با مصالح ارزان قیمت،کاری شگفت انگیز به شما تحویل دهد.

از دوستان و فامیل خود برای پیدا کردن و انتخاب نصاب ماهر کمک بگیرید در غیر این صورت می توانید با مراجعه به وبسایت هایی مانند همیار ساختمون با دیدن نمونه کارها بهترین فرد را انتخاب نمایید.

ممکن است شما فقط بخواهید آشپزخانه تان را بازسازی کنید در این صورت تنها به یک طراح و یک تاسیسات کار نیاز دارید.اما در صورتی پروژه شما بزرگتر باشد ممکن است به نصاب،برقکار و لوله کش هم نیاز پیدا کنید.در این مرحله باید به نوعی مدیریت پروژه را خودتان یا معمار پروژه در دست بگیرید.هرکس باید واضح و روشن بداند که چه کاری را در چه زمانی باید انجام دهد زیرا هرگونه تاخیر در برنامه ریزی آشپزخانه ممکن است مشمول هزینه های اضافه شود.

قبلا بررسی کنید که اگر بازسازی هایی که انجام می دهید نیاز به مجوز شهرداری باشد برای آن اقدام نمایید.

معمولا بودجه شما میزان مدیریت پروژه را تعیین می کند.همیشه قبل از شروع به کار با شرکت هایی که از آن ها وسایل و مصالح می خرید هماهنگ کنید که چه خدماتی را در کنار فروش انجام می دهند؟مثلا آیا خدمات نصب همراه با فروش انجام می شود یا خیر؟

حتی بسیاری از شرکت های تولید لوله یا سیم و کابل های برق خدمات نصب را به خوبی انجام نمی دهند و شما مجبورید برای پیدا کردن نصاب خوب خودتان اقدام نمایید.برخی از شرکت های بزرگ البته خدمات را از صفر تا صد انجام می دهند.

قابل ذکر است که در این وبسایت شما می توانید بدون واسطه و به صورت مستقیم به تمامی مواد و مصالح و حتی نصابان مجرب ارتباط دست پیدا نمایید.

8-از نتیجه نهایی کار لذت ببرید

با استفاده از جزئیات کوچک مانند دستگیره های در کابینت،می توانید تفاوت های عمده ای ایجاد نمایید.به جای اینکه تمامی وسایل و مبلمان خود را از یک جا خرید کنید از فروشگاه های مختلف خرید کنید و آن  ها را با هم ترکیب کنید تا ظاهری خلاقانه به آشپزخانه خود بدهید.

استفاده از سوغاتی های جالبی که از سفرهای مختلف با خود به همراه آورده اید،یا چیزهایی که با آن خاطره دارید می تواند محیطی خانوادگی و خاص را برای شما به ارمغان آورد.

طراحی-آَشپزخانه

 

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*