16 ایده برای اتاق خواب های کوچک

اتاق-خواب-کوچک

در این مطلب خواهید دید که طراحان چگونه از ترفندهای بصری برای بزرگ تر نشان دادن فضاهای جمع و جور استفاده می کنند.شما نیز با دانستن این ترفندها می توانید آن ها را در خانه کوچک خود بکار گیرید.استفاده از رنگ های روشن،آینه،مبلمان ظریف و چتد منظوره و …برخی از مهم ترین این تکنیک ها هستند.در ادامه ترفندهایی برای بزرگتر نشان دادن اتاق خواب را به شما نشان می دهیم.

استفاده از فضای ورودی اتاق

می توانید با نصب آویزهایی پشت در ورودی،از این فضا نیز به عنوان فضای ذخیره سازی در اتاق خواب کوچک خود استفاده کنید.همچنین می توان از این فضا برای نصب نقاشی ها و کاردستی های هنری کودک استفاده کرد.

قرار دادن تخت خواب در مرکز توجه

هر فضایی هر چقدر هم که کوچک باشد،سزاوار داشتن سبکی قوی است.برای اتاق خواب کوچک خود،تخوت خوابی زیبا با تاجی بلند انتخاب کنید.تخت خواب مهم ترین عنصر در اتاق خواب شماست و باید توجه زیادی به آن شود حتی اگر اتاق شما کوچک است.

اتاق-خواب-کوچک

افزایش نور فضا با استفاده از آینه ای بزرگ

استفاده از آینه در فضایی کوچک برای انعکاس نور و بزرگتر نشان دادن فضا،یک ترفند قدیمی است که همواره در دکوراسیون فضاهای کوچک تاثیرگذار است.آینه های بسیار متنوعی برای انتخاب شما وجود دارد که می توانید با  توجه به بودجه و سبک فضا،گزینه مناسب را انتخاب کنید.هرچه آینه انتخابی شما بزرگ تر باشد تاثیر آن در بزرگ نمایی فضا نیز بیشتر است.

انتخاب عناصر توکار برای فضاهای قناس

در اتاق خواب هایی که قناسی دارند باید از قسمت های نامتعارف،بهترین استفاده را ببرید.برای این کار توصیه می کنیم از کمدها و دیگر عناصر توکار استفاده کنید که کاملا در قسمت های قناسی فضا جاسازی شده اند.

به دنبال تخت خوابی با فضاهای ذخیره سازی پنهان باشید

تخت خواب هایی با فضاهای ذخیره سازی متعدد در قسمت هایی از قبیل فضای زیرین،دور تا دور و همچنین تاج تخت  بهترین انتخاب برای اتاق خواب های کوچک هستند و بر فضاهای ذخیره سازی اتاق خواب کوچک شما می افزایند.

تعویض پرده با شیدهای حریر و شفاف

پرده های چین دار و پیچیده باعث می شوند اتاق های کوچک،کوچک تر به نظر برسند.این کار اشتباهی بزرگ در فضایی کوچک است.توصیه ما  این است که دکوراسیون پنجره یک اتاق کوچک را تا حد امکان ساده و خلوت در نظر بگیرید.یک شید رولی ساده و تخت که با پارچه ای ساده و روشن دوخته شده است،گزینه ای مناسب است.

فضای ذخیره سازی کنجی

فضاهای ذخیره سازی کنج،بهترین انتخاب برای استفاده بهینه از فضاهای گوشه اتاق است و بر گنجایش فضاهای ذخیره سازی شما می افزایند.

میز زیر تخت خواب در اتاق نوجوان

معمولا در اتاق خواب نوجوان با محدودیت فضا مواجه هستیم.بنابراین توصیه می کنیم کمی خلاقانه تر عمل کنید.یکی از توصیه ها این است که تخت خواب نوجوان را در ارتفاع نصب کنید و فضای زیر آن را به میز تحریر اختصاص دهید.این کار به مقدار زیادی در فضا صرفه جویی می کند.

اتاق-خواب-کوچک

مبلمان هماهنگ با هم را انتخاب کنید

تمام مبلمان لازم برای اتاق خواب از قبیل تخت خواب،کمد و میز توالت را از چوبی هم رنگ انتخاب کنید.انتخاب یک ست کامل برای مبلمان اتاق خواب نیز اقدامی ایده آل است.رنگ سفید یکی از رنگ های بسیار مناسب برای مبلمان اتاق خواب کوچک است اما به طور کلی وسایل چوبی با رنگ روشن که سبکی ساده و ظریف دارند،گزینه های مناسبی محسوب می شوند.

استفاده از کمدهایی با درهای کشویی

باز شدن درهای کمد،فضای زیادی را به هدر می دهد و این اصلا برای یک اتاق خواب کوچک خوب نیست.برای از بین بردن چنین مشکلی توصیه می کنیم از کمدی با درهای کشویی استفاده کنید و اگر کمد دیواری در اتاق دارید درهای کشویی را جایگزین درهای آن کنید.

حداکثر استفاده از فضای دیواری

فضاهای فوقانی دیوار مجاور تخت خواب معمولا به هدر می رود و بلا استفاده می ماند.برای جلوگیری از این اتفاق می توانید کابینت های چوبی متعددی را بر قسمت فوقانی دیوار نصب کنید.بدین ترتیب از هدر رفتن فضای دیواری جلوگیری می کند.برای اینکه جلوه نهایی بسته و گرفته به نظر نرسد،می توانید تعدادی طبقه و قفسه باز نیز به دیوار نصب کنید تا احساس موجود در فضا تعدیل شود.

موکت و قالیچه ساده انتخاب کنید.

موکت ها یا قالیچه های طرح دار و شلوغ فضا را کوچک تر جلوه می دهد.برای اتاق خواب کوچک خود توصیه می کنیم حتما از یک موکت ساده با رنگی روشن یا قالیچه ای ساده و خلوت،به عنوان کف پوشی نرم و گرم استفاده کنید.

اتاق-خواب-کوچک

نصب کاغذ دیواری راه راه

نصب کاغذ دیواری با طرحی راه راه می تواند به خوبی ایجاد خطای دید کند و سبب شود تا ارتفاع اتاق بلندتر به نظر برسد.همچنین راه های افقی بر وسعت فضا می افزاید.راه های عمودی و افقی،یکی از ترفندهای مهم در دکوراسیون فضاهای کوچک هستند که می توانند جادو کنند.

ترکیب و هماهنگ سازی بافت ها در دکوراسیون

طراح های ساده و رنگ های خنثی،بهترین انتخاب برای دکوراسیون یک اتاق خواب کوچک است اما خطر کسل کننده شدن دکوراسیون وجود دارد.برای جلوگیری از بروز جلوه ای کسل کننده در چنین شرایطی،توصیه می کنیم با بافت های متنوع در دکوراسیون بازی کنید و بدین ترتیب جذابیت بصری ایجاد کنید.برای این کار باید از پارچه های ساده با بافت های مختلف از قبیل پارچه های پنبه ای،مخمل،ترمه و ابریشمی در کنار هم استفاده کنید.در این صورت حتی اگر پارچه ها ساده و فاقد طرح باشد،باز هم جلوه ای جذاب به وجود خواهد آمد.

دیوارهای راه راه عمودی

اگر فضای شما سقفی کوتاه دارد،استفاده از طرح راه راه عمودی بر دیوار اقدامی ایده آل است که ارتفاع سقف را بلندتر و فضا را بازتر جلوه می دهد.مراقب باشید که راه ها بیش از حد پهن نباشد زیرا ممکن است نتیجه ای عکس داشته باشد.

از رادیاتورهای باریک و لاغر استفاده کنید

رادیاتورهای ضمخت و حجیم به مقدار زیادی فضا را اشغال می کنند و به هدر می دهند و سبب می شوند تا اتاق خواب کوچک،کوچکتر جلوه کند.رادیاتورهای مدرن که صیقلی بوده و به صورت راه های عمودی و کشیده هستند،گزینه های بسیار مناسبی برای یک اتاق خواب کوچک محسوب می شوند.زیرا علاوه بر جنبه کاربردی اش،به دلیل عمودی و کشیده و سطوح براق و منعکس کننده ای که دارد،می تواند به مقدار زیادی بر بزرگ تر به نظر رسیدن فضا کمک کند.

ماهنامه منزل-شماره 46

نظرات (1)

  • پاسخ سروین م 2020/04/23

    ممنون بابت این مطلب چون همه ما با محدودیت فضا مواجه هستیم و این نکات میتونه به ما کمک کنه که از فضای کوچک بیشترین استفاده رو کنیم

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*