معماری ایرانی

معماری-ایرانی

نام کتاب:معماری ایرانی

تقریر:دکتر محمد کریم پیرنیا

مولف و تدوین:مهندس غلامحسین معماریان

ناشر:سروش دانش

دیباچه

استاد پیرنیا نقش بسیار مهمی در معرفی و آموزش معماری ایرانی در دوره معاصر داشته است.شاید بتوان این استاد بزرگ را پایه گذار آموزش معماری ایرانی در پنجاه ساله اخیر دانست.نگاه خاص او به معماری ایرانی و اشرافش بر بسیاری از زوایای آشکار و پنهان آن از ویژگی های این استاد بزرگ است.روحش شاد باد.

به خواست خداوند بزرگ،پس از سالها تلاش کتاب حاضر آماده عرضه به مخاطبین و دوستداران معماری ایرانی گردید.فکر تدوین و تالیف آثار استاد به سال 1365 پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه باز می گردد.با دعوت استاد بزرگوار آقای سید جلال میر لطیفی در کلاس های درس استاد پیرنیا حضور یافتم و افتخار شاگردی ایشان نصیبم شد.در آن زمان استاد تاکید داشتند که درس های ایشان حتی با کیفیت پایین چاپی،در اختیار دانشجویان قرار گیرد.من هم اعتقاد داشتم که باید کار در زمان زندگی استاد به چاپ برسد تا ایشان حاصل سال ها تلاش خود در راه آموزش معماری ایران را ببینند.نظر دیگر بر این بود که گفتارهای استاد بدین گونه به چاپ نرسد و با حواشی و الحاقاتی از طرف تدوین گر عرضه گردد که این به زمان بیشتری نیاز داشت و به دوران زندگی استاد پیرنیا نمی رسید.به لطف خداوند و در شرایطی بسیار سخت دو کتاب آشنایی با معماری اسلامی ایرانی و سبک شناسی معماری ایرانی به چاپ رسید و به عنوان کتاب های مرجع دانشجویان معماری سال هاست که مورد استفاده قرار می گیرد.

اتفاق جالبی باعث شد که کتاب حاضر تهیه گردد.روزی در اوایل سال 1380 کارگردان و مستندساز محترم معماری ایرانی آقای حمید سهیلی به دفتر اینجانب در دانشگاه مراجعه نمودند.ایشان دو بسته بزرگ کاغذ را روی میز قرار دادن و بسیار صادقانه و خالصانه اعلام نمودند که این ها گفتارهای استاد درباره معماری ایرانی می باشد که به وسیله گروه تحقیق فیلم مستند معماری ایرانی می باشد که به وسیله گروه تحقیق فیلم مستند معماری ایرانی پیدا شده و می تواند به شکل یک کتاب نیز منتشر گردد.این روش برخورد بسیار تاثیر گذار،برایم بسیار عجیب بود.زیرا معمولا چنین سخاوتی در محیط های فرهنگی کمتر دیده می شود.

به هر حال فکر انتشار کتاب حاضر استاد پیرنیا از اوایل سال 1380 وارد زندگی علمی من شده و با همکاری گروهی از دانشجویان دوره کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری معماری تا اواخر سال 1386 به کار پرداختیم.برای تالیف و تدوین کار از چهار نوع منبع بهره گرفته شده است.

منبع نخست:درس های استاد پیرنیا در سال های 1365 تا 1370 که در کتاب آشنایی با معماری اسلامی ایران به چاپ رسید.

منبع دوم:متن پیاده شده گفتارهای استاد در مستند معماری ایرانی.

منبع سوم:مقالات استاد.

و منبع چهارم از نوشته های تکمیلی دیگر است که برای گسترش و تعمیق برخی از بخش های کتاب استفاده شده است.تلفیق منابع یاد شده و بازنگری متعدد و پیوست تصاویر مرتبط با متن،قدم بعدی کار بوده است.

در این جا ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد:

-این کتاب در بیست و پنج بخش تدوین گردیده است که برخی از آن ها در کتاب آشنایی با معماری اسلامی ایرانی نیز وجود دارد اما در این کتاب با تغییرات و اصلاحات آمده است.

-متن اصلی استاد با خطوط درشت تر و متن های تکمیلی با خطوط کوچکتر مشخص شده است.

-افزوده های ویراستار در پاورقی به شکل ایتالیک آمده است.

-تنظیم سلسله مراتب بخش های کتاب به وسیله تدوینگر انجام شده است.در این جا موضوع آب و آبادانی در ابتدا قرار گرفت و به تدریج وارد شهر و اجزای آن شده ایم.

-سعی شده است متن اصلی استاد با کم ترین تغییرات ارائه گردد.

بدون شک این کتاب می توانست با کیفیت بهتری به چاپ برسد.برای هرگونه کاستی از خوانندگان عزیز پوزش می خواهم و امیدوارم این اثر بتواند بخشی از نیازهای مطالعاتی  آن ها را پاسخگو باشد.

به امید دعای خیر

غلامحسین معماریان

تابستان 1387

 

 

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*