راندو، ترسیم و پرسپکتیو

راندو-ترسیم-پرسپکتیو

راندو ، ترسیم و پرسپکتیو

نویسنده:مایک دابلیو.لین،آسلا

ترجمه و تدوین :امیر اعلا عدیلی

انتشارات:همام

پیش گفتار

خداوندا این کشور را از دشمن،خشک سالی و دروغ محفوظ دارد.

دعای داریوش کبیر در تخت جمشید

تقدیم به یگانه استاد تار موسیقی ایران جلیل شهناز

کتابی که پیش رو دارید مجموعه ای است پایه ای برای دانشجویان و علاقه مندان به رشته های معماری،معماری منظر،گرافیک و طراحی صنعتی.با تمرین بر روی نمونه ها همچنین توصیه و روش های گام به گامی که در هر فصل از این کتاب ذکر شده است می توانید تکنیک های راندو،ترسیم،پرسپکتیو و اصول پایه ای طراحی معماری را فرا بگیرید.در زمان کوتاهی متوجه خواهید شد که مهارت های راندو و طراحی شما بسیار پیشرفت کرده است و موفقیت بی نظیری به دست آورده اید.همچنانکه سریع،با اعتماد و تاثیرگذار کار می کنید از کتاب کاربردی راندو،ترسیم و پرسپکتیو “اصول پنجگانه ی گرافیک صحیح” و “شش روش طراحی” را فرا بگیرید.

کتاب تمام جنبه های طراحی،اصول گرافیک،ابزار،انواع ترسیمات،حروف نگاری،عناصر محیط پیرامون،تکنیک های اسکیس و پرسپکتیو را در بر میگیرد و شامل گنجینه ای از اطلاعات جذاب و مفید می باشد؛از جمله:

به دست آوردن روشی آرام برای ترسیم کردن به منظور مهارت های هنری پنهان.

45 اصل گرافیک خوب،با اشتباهات متداول به منظور اجتناب از آنها.

استفاده از 47 تکنیک راندو و انواع آن به همراه مزیت های کامل آنها.

بالا بردن مهارت در حروف نگاری با مداد و ماژیک.

افزایش تکنیک های رسم عناصر محیط پیرامون شامل افراد،گیاهان،خودروها و مبلمان برای ایجاد جذابیت و واقع گرایی.

روش های ساده و سریع در ترسیم پرسپکتیو یک نقطه ای و دو نقطه ای.

اسلوب اسکیس زدن بدون خطا.

فرآیند جامع طراحی با 6 روش طراحی و 23 اصل طراحی.

نزدیک به 400 تصویر رنگی بی مضایقه به تصویر کشیده شده است که شامل مثال های فوق العاده از دانش آموزان قبل از به کارگیری اصول و بعد از اعمال اصول می باشد و با کیفیت بسیار بالا چاپ شده است و برای نگهداری فوت و فن ها در اندازه ی بسیار بزرگ است،این کتاب دارای نکات کلیدی با ارزشی برای بالا بردن مهارت های ترسیم و طراحی ممتاز می باشد.علاوه بر این در بین عناوین کتاب های امروزی از جامع ترین منابع منتشر شده در جهان است زیرا مایک لین که فرد متبحری در این رشته می باشد اثر را گردآوری کرده است.روش تدریس او در همه جای دنیا تحسین برانگیز است.

در پایان لازم می دانم از یاری صمیمانه ی آقای مهندس محمد ربانی تشکر نموده و همچنین همکاری سرکار خانم سمیه شیروانی را ارج می نهم.

امیر اعلا عدیلی

مقدمه

آیا از ترسیم کردن وحشت دارید یا در انجام آن دودل هستید؟هدف من ارائه روش گام به گام برای نائل شدن به گرافیک های چشمگیر،همچنین کسب مهارت های طراحی خوب می باشد.این کتاب برای تمرین کنندگان از مبتدی ها و دانشجویان تا استادان و حرفه ای ها در همه ی سطوح نظام های طراحی می باشد.

فصل1

مفاهیم “راحتی در مقابل سختی” را نشان می دهد که با دید صحیح،هر فردی می تواند موانع ذهنی را بشکند و به خوبی ترسیم کند؛همچنین نشان می دهد چگونه نیمکره ی راست مغز خود را فعال سازد و به مهارت هنری پنهان خود پی ببرد.

فصل 2

در فصل 2خلاصه ای از چهل و پنج اصل اساسی گرافیک خوب مطرح شده است.اگر با دقت مطالعه کنید،به شما کمک می کند تا خطاهای کمتری در ترسیم مرتکب شوید و بدون در نظر گرفتن استعداد،بهتر و با اعتماد به نفس ترسیم کنید.

فصل 3 و 4

مرکز توجه این کتاب جستجوی تکنیک ها و انواع راندوهاست که در فصل 3 و 4 آمده است.بیست تکنیک و هشت نوع راندو توضیح داده و به تصویر کشیده می شود.ابزار ماتریس به عنوان مرجعی متقاطع بین دو گروه خدمت می کند.تحلیل و بررسی ماتریس کمک می کند تا شما با روابط بین تکنیک و ابزار مناسب آشنا شوید و بتوانید از آنها برای حداکثر بهره گیری استفاده کنید.

فصل5

فصل 5 بر روی حروف نگاری هم با مداد و هم با ماژیک تاکید دارد.

فصل 6

عناصر مختلفی که در ایجاد جذابیت و واقع گرایی ترسیم مهم هستند به عنوان محیط شناخته می شوند؛این موضوع در فصل 6 مطرح شده است.مردم،گیاهان،خودرو،مبلمان،آسمان،آب،شیشه و دیگر جزئیات،به ترسیم حیات می بخشند.

فصل 7

بعد از بررسی محیط،خواننده آماده می شود تا طرح های پرسپکتیو را درک و رسم کند.فصل 7 بر روش های ساده و سریع در پرسپکتیو یک یا دو نقطه ای و استفاده از نمودار پرسپکتیو تاکید می شود.

فصل 8

هنگامی که اصول اصلی پرپسکتیو درک شد،خواننده می تواند با اعتماد به نفس و موفقیت بیشتر اسکیس بزند.

فصل 9

روند طراحی در فصل 9 از طریق شیوه های گام به گام که منجر به طرحی موفق می شود،به دست می آید.این روند شش سبک مهم و بیست و سه اصل طراحی را در بر می گیرد.

در آخر،پیوست ها اطلاعات مفیدی در مورد تکنیک های صرفه جویی در وقت همچنین پیشنهاداتی برای مصالح ماکت،کاغذ رسم و قاب ها و فهرست ماژیک ها را شامل می شود.

ترسیمات در آغاز هر فصل به معنی “جاودانگی” یا “ماندگاری” است.این،تذکری برای خواننده است تا راحت باشد و از تلاش نهراسد.با وجود این،رسم شما نمی تواند بد شود؛فقط می تواند با تلاش بیشتر و بدون هیچ ترسی پیشرفت کند.انجام این کار شما را خوشحال خواهد کرد.

به یاد داشته باشید هرچه بیشتر ترسیم کنید اشتباهات بیشتری مرتکب می شوید و هرچه اصول بیشتری فراگیرید موفقیت شما بیشتر خواهد شد.بنابراین اعتماد به نفس شما بالا می رود و با  کسب اعتماد به نفس می توانید ترسیم کنید و هرچیزی را بکشید.

سپاس

کتابی که نگارش آن آرزوی من بود سرانجام به حقیقت پیوست.در نهایت از تیم معماران دلسوز،معماران منظر و طراحان داخلی تشکر می کنم همچنین از ترسیم کنندگانی که زمان با ارزشی صرف می کنند و برای کمک به من تلاش می کنند:استفان گلای،میشل فلین،دبی پی گراویس،شانون گوردن،راجر گریدانوس،کریستین حس،اودری هاید،کوین مارشال،چدمور،راس ریچی و کاراسیلیمن.

تشکر خاص نثار افرادی که در ترسیم کمک کردند،کسانی که در یکی از کارگاه های گرافیک من در منهتن،واقع در کانزاس،کار را تکمیل کردند و سپاسگزارم از افراد حرفه ای که با آثار خود بزرگ منشانه با من همکاری کردند.محتوای کتاب بدون چنین تنوعی،ممکن نبود کیفیت و تنوع لازم برای آموزش و حرفه ی طراحی داشته باشد.

از هزاران شرکت کننده در کارگاه های من که مرا به گردآوری این کتاب تشویق کردند قدردانی می کنم همچنین از متخصصان بی شماری که با ارائه مهارت خود در غنی سازی محتوای کتاب مساعدت کردند،متشکرم.

قدردانی ویژه ای می کنم از جامعه معماران منظر آمریکایی،موسسه معمارن آمریکا،موسسه ی دانشجویان معمار آمریکا،جامعه طراحان داخلی آمریکا،موسسه آمریکایی طراحان ساختمان و انجمن مقاطعه کاران منظر آمریکا همچنین از معماران بخش های منطقه ای که کارگاه های و سمینارهای سراسر کشور را حمایت کردند تا با کمک به من این کتاب شکل بگیرد.از کارکنان ون نوسترند رینهولد نیز سپاس گزارم.کار با این گروه ها و افراد در کتاب قبلی من یعنی تکنیک های راندو در معماری که مرجعی رنگی است جنبه ی تفریحی داشت و سبب مسرت است که چنین تیم های خبره ای پشتیبان این کتاب هستند.

بیشتر از همه صمیمانه از همسر محبوبم،یوهان،قدردانی می کنم که مرا در بیست سال گذشته حمایت کرد و در شرایط سخت کنارم بود،همچنین از پسرم برایان برای کمک وی در بسیاری معاضدت ها ممنونم و از دختر دوست داشتنی ام شارون که با سرزندگی و ملاحتش نیروبخش من بود.

 

 

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*