طراحی داخلی در جهان باستان : مصر

طراحی-داخلی

مصر

برعکس مقبره ها و معابد بزرگ و مهم که از سنگ ساخته می شدند و بسیاری از نمونه های آن تا به امروز بر جای مانده، خانه های عادی مصریان از مواد بی دوام ساخته می شد و آثار بسیار کمی از آنان باقی مانده است.در طراحی خانه ها ،دیوار ها از آجرهای گلی در آفتاب خشک شده یا در کوره پخته شده ساخته و کف زمین به روش خاک کوبیده آماده می شد. در پایان یک لایه نازک گچ گلی روی سطح داخلی دیوارها مالیده می شد.

در ساده ترین حالات این گچ فقط به رنگ سفید یا رنگ دیگری می بود، ولی در خانه های بزرگ تر طرح هایی با میزان جزئیات متفاوت روی آن نقاشی می شد. بافته هایی از جنس نی بوریا به عنوان پرده در ورودی درهای داخلی و پنجره های کوچک بلند خانه نصب می شد. طبق تصویرهایی که در مقبره های سلسله ی پنجم در گورستان سقاره دیده شده، احتمالا مصریان بافته های از جنس نی یا نخل با طرحهای مختلف به عنوان دکور از دیوار آویزان می کرده اند. خانه های متمول تر روستای کارگری کاهون که در سلسله ی دوازدهم (۱۹۰۰سال پیش از میلاد مسیح) ساخته شده، اتاق هایی دارند که قسمت بالای دیوارشان به ارتفاع ۳۰ سانت قهوه ای و قسمت پایینی(دیدو) به ارتفاع ۱ متر و ۲۰ سانت، به صورت راه راه عمودی قرمز، مشکی یا سفید رنگ آمیزی شده اند. علاوه بر این سایر دیوار ها نخودی رنگ و در اتاق های مهم تر با حاشیه های به رنگ روشن تزئین شده بوده اند. سقف ها نیز معمولا مثل چوب نقاشی می شده اند. پس می توان گفت که در هر زمانی، دکوراسیون افراطی مقبره ها از طراحی داخلی خانه های آن زمان الهام می گرفته است.

بسیاری از مفاهیم زینتی مصر از طبیعت و رود زندگی بخش نیل الهام می گرفته اند. از طرح های بیشتر دیده شده گل نیلوفر، پاپیروس و نخل با حاشیه های شطرنجی یا مارپیچی ظریف هستند. بررسی قصر آخناتون و سایر خانه های بزرگ شهر عمارنه (مربوط به ۱۳۶۵ قبل ازمیلاد مسیح) طبیعت گرایی مصریان در دکوراسیون و زینت آلاتشان  را نشان می دهد. البته آخناتون، ملکه نفرتیتی و دخترانشان نیز بارها در کنار هم به تصویر کشیده شده اند. تصاویر دیگر حیوانات و پرندگان را با حاشیه های گیاهان نشان می دهند. روی ظروف قالبی، رنگی و لعابی تصاویری از انگور، شقایق، گل گندم و مینا همه به رنگ های طبیعی خودشان وجود دارند. همچنین در آن زمان استفاده از کاشی های مربعی برای پوشاندن دیوار هرچند غیر مرسوم، ولی شناخته بوده است.  بیشترین رنگ های مورد استفاده، رنگهای اصلی مخصوصا یک زرد بسیار زیبا بوده اند، ولی از قرمز مایل به قهوه ای، خاکستری، سیاه و سفید هم برای ایجاد تضاد استفاده می شده است. حتی کف زمین هم با ظرافت رنگ آمیزی می شده تا شبیه حوض یا باغ باشد. یکی از این نمونه ها در شهرعمارنه حوضی مستطیلی با ماهی ها و مرغابی های در حال شنا را نشان می دهد. دورتا دور این حوض با گل نیلوفر و نی مردابی پوشیده شده، و در نوار بیرونی پرنده های بیشتر و گوساله هایی در علفزارهای اطراف کشیده شده اند. تنوع مبلمان و اثاث خانه بسیار زیاد است. از ساده ترین نیمکت ها و ظروف سرامیکی گرفته تا صندلی های طراحی شده، میزهای کوچک و تخت ها در خانه ی ثروتمندان که وجود گلدان ها، کوزه ها و ظروف آهنی، سرامیکی و چوبی بسیار نیز در آن ها خبر از یک سبک زندگی ریز بینانه و تجملاتی می دهد.

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*