طراحی داخلی در جهان باستان:کرت

طراحی-داخلی

قبل از شکل گیری تمدن یونان، مهم ترین ساختمان های دوره مینوسی ها و میسنی ها، ساخته های دژواری بود که کل دیوان پادشاه را دربر می گرفت. قصر پادشاه افسانه ای مینوس‌ در‌کنسوس کرت(مربوط به ۱۷۰۰ الی ۱۴۰۰ پیش از میلاد)، نشان از وجود جامعه ای کوچک ولی پیشرفته دارد که به تجلل و سرگرمی علاقه مند بوده و توانایی بالایی هم در تزیینات محیط داشته اند. دیوار اتاق های نشیمن و تشریفات با فرسک ها( دیوارنگاره هایی که با پودر رنگ و آب روی گچ خیس نقاشی می شدند) و قاب هایی از نقوش برجسته ی رنگی تزیین می شدند. این اتاق ها به صورت نامتقارن دورتادور یک سری حیاط ها قرار می گرفتند. در این نقش ها بسیاری از جنبه های زندگی کرتی نمایش داده شده، از جمله یک نوع گاوبازی آکروباتیک که بسیار تکرار می شود و احتمالا پایه ی یک آئین یا مذهب خاص بوده است. زندگی و جنبش حتی در پس زمینه ی حاشیه و قاب ها هم که نقش هایی از پرنده ها، حیوانات و گل های رنگی دارند،  وجود دارد و پس زمینه به دو بخش تیره و روشن تقسیم شده است. در عوض دیدو، لبه و حاشیه های ساده این شلوغی را خنثی می کنند و به فضای داخلی تعادل می بخشند.

کرتیان دریانورد، محدودیتی در واردات مصالح متنوع برای ساخت، طراحی داخلی و تزئینات نداشته اند. به همین دلیل در طراحی سفالجات فاخر، عاج های حکاکی شده، طلا، نقره و برنزهای ضرب دیده ای که قصرها را مزین می کرده اند، ایده های غنی و نابی دیده می شود.

از لحاظ تکنیکی آهنگری و سفالگری مینوسی ها از سایر ‌مردم‌ مدیترانه در آن زمان پیشرفته تر بوده است. آن ها بخصوص در ساخت سفال های بسیار بزرگی به عنوان مخازن و وان حمام، مهارت داشته اند. برخی اثاث مخصوصا صندوق های بزرگ، از تراکوتا ساخته می شدند که نوعی سرامیک لعابدار یا بی لعاب بر پایه ی سفال و با بدنه ی متخلخل است. اشیایی مانند جامی از جنس آبسیدین (نوعی شیشه ی آتشفشانی به سختی یشم) فقط با استفاده از تراشنده‌هایی‌ مثل سنگ‌ سنباده شکل داده می شدند، و این سنگ از کیپ امری(دماغه ی سنباده) واقع در جزیره ی ناکسوس استخراج می شد. این روش در اصل برای ساخت اشیا فلزی بکار‌ می رفته است. حفاری ها نشان از وجود یک سیستم بهداشتی پیشرفته؛ با حمام هایی از جنس مرمر یا تراکوتا یافته اند.

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*