طراحی داخلی در جهان باستان:یونان

طراحی-داخلی

بعد از نابودی کنسوس در ۱۴۰۰ پیش از‌میلاد، یک‌دوره ی تاریک در تاریخ یونان بوجود آمد؛ البته تمدن کرتی تاثیر ماندگار ‌خود را بر سرزمین گذاشته بود. مدل های‌ کوچک تراکوتایی از مبلمان و تکه هایی از میز و‌صندلی هایی یافت شده که قدمت آن ها به ۱۳۵۰ پیش از میلاد می رسد. طبق حماسه ی اودیسه از هومر(مربوط به قرن نهم و هشتم پیش از میلاد) صندلی هایی حکاکی شده با مرمر و نقره وجود داشته و ورقه های مسی به عنوان روکش تیرها و فرسب ها به کار می رفته اند. تخت ها به صورت چارچوب های مستطیلی چوبی با تسمه های چرمی مانند یک تخت عادی مصری، و حکاکی های از جنس مرمر و نقره توصیف شده اند. همچنین در آن زمان کشتی ها با ورقه های طلایی که با هنر مسگری نقش زده شده بودند، تزیین می شدند.

تقریبا از مبلمان دوره ی کلاسیک یونان (قرن ۵ پیش از میلاد) نمونه ای نداریم ولی شواهدی هست که نشان می دهد این مبلمان خوش ساخت و با دقت تزئین شده بوده اند. نقش های روی کوزه های فراوانی که کشف شده اند، به عنوان منبع ارزشمندی از اطلاعات راجع به همه ی جوانب زندگی یونانی عمل می کنند. در این نقش ها نمونه هایی از انواع مبلمان مانند صندلی، میز، نیمکت هایی که برای غذاخوری استفاده می شدند و بسیاری لوازم جانبی دیگر دیده می شود. در واقع این نقش ها جزو الهامات اصلی سبک امپراطوری فرانسه در آغاز قرن ۱۹ بوده اند. در برخی مبلمان اولیه ی یونانی نشانه هایی از تاثیر مصر دیده می شود، مانند صندلی ای با یک پایه که بالای آن سر شیر و پایین پایه پنجه ی شیر است. همین نیز یکی از مفاهیم محبوب مورداستفاده در سبک امپراطوری است.

با شروع عصر هلنیستی در یونان (۳۲۳ تا ۳۰ پیش از میلاد) به دکوراسیون و راحتی در خانه های معمولی توجه دوباره ای شد. کف پوشهای موزائیکی از عناصر مهم دکوراسیون بودند. این کف‌پوش ها در ابتدا از سنگریزه ها ساخته می شدند (نمونه هایی در روستای اولینثوس موجود است) ولی به مرور به موزائیک های سیاه سفید یا رنگی ای تبدیل شدند که در امپراطوری روم‌ نیز بسیار ‌استفاده میشد. یک قاب مرکزی با طرح های فاخر شامل مفاهیم واقع گرایانه، به همراه حاشیه های کمتر پرداخته شده و پیچکی یا با طرح های کلیدی، پایه ی معمول تزئینات بود. همین به عنوان تمرکز اصلی چیدمان مبلمان نیز (که هنوز به تعداد محدود استفاده می شد) به کار میرفت.

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*